Van de 9.229 baasjes die tussen juni en oktober 2026 onze gratis quiz invulden, zegt 34% zich soms te schamen voor de eigen hond. 38% vermijdt bepaalde plekken, tijden of mensen, en bij bijna 6 op de 10 gebeurt het bijna elke dag. Dit zijn mensen die hulp zochten omdat hun hond uitvalt, blaft of bang is. Hun antwoorden laten zien hoe zwaar dat thuis en op straat kan zijn, en dat ze lang niet de enigen zijn.
De belangrijkste cijfers
- 34% schaamt zich soms voor de eigen hond. Bij mensen met hun eerste hond is dat 40%, bij ervaren baasjes 30%.
- 38% vermijdt bepaalde plekken, tijden of mensen. Denk aan om zes uur 's ochtends wandelen of oversteken zodra er een hond aankomt.
- 58% maakt het gedrag bijna elke dag mee.
- 51% zegt dat het speelt zolang ze de hond hebben.
- 45% van wie al iets probeerde, zegt dat het niet hielp. Bij 15% hielp het even, maar kwam het terug.
- 68% wil vooral één ding: ontspannen wandelen, zonder stress.
Hoe baasjes zich voelen
We vroegen wat het gedrag van de hond met henzelf doet. Er waren meerdere antwoorden mogelijk.
- Ik vermijd bepaalde plekken, tijden of mensen38%
- Het kost me energie en plezier in mijn hond36%
- Ik ben gespannen zodra het weer kan gebeuren35%
- Ik schaam me soms voor mijn eigen hond34%
- Ik voel me machteloos32%
- Ik ben bang dat er een keer echt iets misgaat14%
n = 8.506. Meerdere antwoorden mogelijk. Afgerond op hele procenten.
Wat opvalt: schaamte en machteloosheid zijn bijna net zo groot als vermijden. Het gaat dus niet alleen om de hond. Het baasje loopt ook met iets rond.
Ook ervaren baasjes schamen zich
Je zou verwachten dat vooral beginners het moeilijk hebben. Dat klopt een beetje: van de mensen met hun eerste hond schaamt 40% zich soms. Maar ook bij baasjes die zichzelf best ervaren noemen, is het nog 30%.
- Eerste hond of weinig ervaring40%
- Wat basiservaring37%
- Best ervaren, maar dit lukt niet30%
n = 8.069. Afgerond op hele procenten.
Een reactieve hond zegt dus weinig over hoe goed je met honden bent. Veel van deze baasjes hadden eerder honden waarbij alles vanzelf ging.
Het speelt al lang en bijna elke dag
51% zegt dat het gedrag er is zolang ze de hond hebben. Nog eens 21% heeft er al meer dan een jaar mee te maken. Het is dus zelden een fase die even duurt.
Bij 58% gebeurt het bijna elke dag, en 19% noemt het onvoorspelbaar. Dat laatste is misschien nog wel het zwaarst. Van die groep zegt 21% bang te zijn dat er een keer echt iets misgaat, tegen 13% van de mensen bij wie het dagelijks gebeurt.
Wie vertelde hoe het de laatste maanden gaat, zegt meestal dat het gelijk blijft (50%). 19% ziet het erger worden en maar 10% ziet het vanzelf beter worden. Wachten tot het overgaat, werkt voor de meeste honden dus niet.
Wat ze al probeerden
De meeste baasjes hebben al van alles gedaan voordat ze bij ons de quiz invulden.
- Een (particuliere) hondentrainer30%
- Filmpjes op YouTube, TikTok of Instagram29%
- Van alles een beetje, zonder rode draad28%
- Een puppy- of gehoorzaamheidscursus27%
- Boeken of blogs20%
- Nog niks concreets18%
n = 9.117. Meerdere antwoorden mogelijk.
En hoe ging dat? 45% zegt dat het niet hielp, 32% dat het een klein beetje hielp en 15% dat het even werkte maar terugkwam. Een losse tip of een groepscursus is voor een hond die uitvalt vaak te algemeen. Wat bij de ene hond werkt, gaat bij de andere te snel of te dichtbij.
Het ligt niet aan de herkomst
"Het komt vast omdat hij uit het buitenland komt." Dat horen veel baasjes. In deze cijfers zie je uitvallen naar andere honden in elke groep terug, ook bij honden van een fokker.
- Van een fokker70%
- Overgenomen van een particulier76%
- Uit het buitenland71%
- Uit een asiel80%
n = 8.391. Afgerond op hele procenten.
Wel zie je verschil in karakter. 56% van de baasjes van een buitenlandse hond noemt hun hond onzeker of snel bang, tegen 42% bij honden van een fokker. Honden van een fokker worden vaker druk genoemd (36% tegen 22%). Dezelfde uitval kan dus een andere oorzaak hebben, en dan vraagt het ook een andere aanpak.
Wat baasjes het liefst willen
We vroegen ook wat ze het liefst zouden willen. Het antwoord is opvallend bescheiden.
- Ontspannen wandelen, zonder stress68%
- Genieten van mijn hond, zoals het hoort45%
- Overal mee naartoe kunnen36%
- Weer gezellig bezoek kunnen ontvangen23%
n = 8.104. Meerdere antwoorden mogelijk.
Geen perfecte hond dus. Gewoon een wandeling waarbij je niet de hele tijd om je heen kijkt.
Wat je hier als baasje aan hebt
Herken je jezelf in deze cijfers? Dan is het goed om te weten:
- Je bent niet de enige. Een op de drie baasjes in deze groep schaamt zich soms. Dat zegt niets over hoe goed je voor je hond zorgt. Lees ook is het mijn schuld dat mijn hond bang is?
- Vermijden is geen falen. Rustige tijden en routes kiezen is vaak juist slim, omdat je hond dan niet steeds over zijn grens gaat. Het is wel een begin, geen eindpunt.
- Begin bij afstand. De meeste honden leren pas iets als ze nog rustig genoeg zijn om te kijken. Hoe je die afstand vindt, lees je in onder de drempel werken.
- Werk zonder dwang. Corrigeren maakt een bange hond vaak alleen stiller, niet rustiger. In reactieve hond trainen staat een stappenplan dat met je hond meebeweegt.
Wil je weten waar je bij jouw hond moet beginnen? Doe de gratis quiz. Daarna maakt je coach een plan dat past bij jouw hond en jouw week.
Over deze cijfers
- Wie: 9.229 baasjes die tussen juni en 20 oktober 2026 de gratis quiz van DoggoPlan invulden, in het Nederlands (8.146, vooral uit Nederland en België) of het Duits (1.083). Niet elke vraag werd door iedereen beantwoord. Onder elke grafiek staat hoeveel mensen die vraag beantwoordden.
- Geen representatieve steekproef. Dit zijn baasjes die hulp zochten voor het gedrag van hun hond, en velen kwamen via advertenties over uitvallen aan de lijn. De cijfers zeggen dus iets over honden met gedragsproblemen en hun baasjes, niet over alle honden in Nederland.
- Zo rekenden we: percentages zijn afgerond op hele procenten. Bij vragen met meerdere antwoorden tellen de percentages op tot meer dan 100. Groepen van minder dan 50 mensen laten we weg.
- Privacy: we gebruikten alleen opgetelde antwoorden. Geen namen, e-mailadressen, rassen of losse antwoorden, en niemand is uit deze cijfers te herleiden.
- Gebruik: je mag de cijfers en grafieken overnemen met bronvermelding (DoggoPlan) en een link naar deze pagina. Vragen of een uitsplitsing nodig? Mail Dylan Struik, oprichter van DoggoPlan, via info@doggoplan.com.
Dit is trainingsadvies, geen diergeneeskundig of medisch advies. Is de angst heftig of komt die plotseling, of is er sprake van grommen, happen of bijtrisico? Schakel dan je dierenarts of een gekwalificeerde, dwangvrije gedragsdeskundige in.


